Doświadczenie – jak usunąć brud?

W zeszłym tygodniu, w świetlicy szkolnej odbyło się już ostatnie doświadczenie w ramach programu „Czyściochowa Akademia”. Każdy z nas zna różne środki używane do mycia: mydło, szampon, czy żel pod prysznic. Środki te pomagają nam zmywać brud i to, czego nie widać gołym okiem, np. bakterie i wirusy. Ale czy wiemy czym tak naprawdę jest brud? Który środek myjący działa najlepiej? Na te pytania odpowiedzieliśmy sobie, wykonując to doświadczenie. Do jego wykonania potrzebowaliśmy: odrobinę piasku, rozgniecioną tabletkę z węglem aktywnym i oleju. Następnie wymieszaliśmy wszystkie składniki z wodą, dzięki czemu powstał sztuczny brud. Rozdzieliśmy go do 4 słoików, po czym do każdego dodaliśmy kolejno: mydło, szampon i żel. Wnioski? Żele pod prysznic czy szampony doskonale pomagają połączyć tłusty brud z wodą, dzięki czemu możemy łatwo zmyć go z naszego ciała. Na koniec, dzieci zilustrowały swoje obserwacje z doświadczenia.