Co rodzic wiedzieć powinien?

JAK WYCHOWAĆ CHULIGANA?

  1. Od wczesnych lat należy dziecku dawać wszystko, czego tylko pragnie.
  2. Trzeba śmiać się z jego nieprzyzwoitych i grubiańskich słów. Będzie się uważać za mądre i dowcipne.
  3. Nie wolno mówić dziecku, że źle postępuje. Nigdy! Biedactwo gotowe nabawić się kompleksu winy. A co będzie, gdy później zostanie obwiniony o kradzież samochodu? Ile się nacierpi w przekonaniu,że całe społeczeństwo je prześladuje.
  4. Konsekwentnie róbcie wszystko za dziecko: gdy porozrzuca dookoła rzeczy, sami je podnieście i połóżcie na swoim miejscu. W ten sposób nabierze przekonania, że odpowiedzialność za to, co robi, nie spoczywa na nim, lecz na otoczeniu.
  5. Pozwólcie dziecku wszystko czytać, wszystko oglądać w telewizji, internecie, wszystkiego spróbować. Tylko w taki sposób nabierze doświadczenia i pozna co jest dla niego dobre, a co złe.
  6. Kłóćcie się zawsze w jego obecności.
  7. Dawajcie mu tyle pieniędzy, ile zechce. Niech nie musi ich zarabiać. Byłoby rzeczą tragiczną, gdyby musiało się tak męczyć, jak wy kiedyś.
  8. Zaspakajajcie jego wszystkie życzenia. Niech odżywia się jak najlepiej, używa trunków i narkotyków, ma wszystkie wygody. Gdyby odczuwał jakiś brak , nie będzie sobą – stanie się człowiekiem nerwowym, obdarzonym kompleksami.
  9. Stawajcie zawsze w obronie dziecka. Obojętnie z kim popadnie w konflikt – z policją, z księdzem, nauczycielami czy sąsiadami. Nie wolno dopuścić, by dziecku wyrządzono krzywdę, tylko ono może bezkarnie krzywdzić innych (poczynając od babci, kolegów itp).

Jeżeli mimo takiej wolności i przywilejów, jeśli mimo tylu dowodów waszej miłości, dziecko wam się uda i nie wyrośnie z niego chuligan, to nie potrzebujecie winić samych siebie. Zrobiliście sami, co tylko się dało, by je zepsuć. Po prostu dziecko nie zrozumiało waszego poświęcenia.

NIE MASZ OCZU ŻEBY PATRZEĆ, TO BĘDZIESZ MIAŁA OCZY ŻEBY PŁAKAĆ.


 

 Rzecznik Praw Dziecka

Monika Horna-Cieślak objęła urząd RPD.

 

Społecznym zastępcą Pani Rzecznik Praw Dziecka, został siedemnastoletni Jan Gawroński, samorzecznik w spektrum autyzmu. 

 

strona główna  – https://brpd.gov.pl/

————————————————————————-

——————————————————————–

—————————————————————–

———————————————————————-