Dzień Otwarty 2021 Forum Przeciw Depresji

Szanowni Państwo!

Przekazuję informację o retransmisji Dnia Otwartego 2021 Forum Przeciw Depresji, które w tym roku odbyło się w wersji on-line. Udział znakomitych ekspertek sprawił, że wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na prośbę uczestników Organizatorzy zdecydowali się na zarejestrowanie wykładów i udostępnienie ich wszystkim zainteresowanym. Tematy wystąpień odnoszą się wprost do potrzeb wskazywanych przez Państwa w spływających ankietach. Gorąco zachęcamy wychowawców i nauczycieli, a także rodziców uczniów do obejrzenia retransmisji wykładów, która znajduje się pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/watch/?v=187591169812773

Tematy wykładów:

1.     Dr n. med. Katarzyna Szaulińska-Dynowska, Specjalistka psychiatra, doktor nauk medycznych, psychoterapeutka

§  DEPRESJA NASTOLATKÓW

Jak rozpoznać chorobę, zrozumieć ją i pokonać?

2.     Małgorzata Łuba, Psycholog, trener, certyfikowany suicydolog

§  LEKCJE ONLINE, ŻYCIE OFFLINE

Wypalone dzieci w sieci. Jak je wspierać?

§  KONIEC LEKCJI – LOG OUT

Dlaczego dzieci coraz częściej chcą się wylogować z życia?

3.     Anna Ślusarczyk, Redaktor naczelna portalu www.babyboom.pl, dziennikarka, liderka programu Family Connections, studentka psychologii, mama dwójki (prawie dorosłych) dzieci.

§  KIEDY DZIECKO MA DEPRESJĘ

Perspektywa rodzica.

4.     Lucyna Kicińska, Pedagożka, trenerka, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne

§  ROZMOWY, KTÓRE POMAGAJĄ

Jak rozmawiać z dzieckiem, jak komunikować gotowość do rozmowy, jak pytać o emocje i uczucia

§  GDZIE SZUKAĆ POMOCY W DEPRESJI

Rola poczucia bezpieczeństwa i wsparcia ze strony dorosłego.

Miejsca, gdzie nastolatek i dorosły może i powinien znaleźć wsparcie w sytuacji kryzysu.

Psycholog, Psychoterapeuta z NFZ

Szanowni Państwo!

W związku z obserwowanym zwiększonym zapotrzebowaniem na pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną, przekazuję informację o Poradniach psychologicznych dla dzieci i młodzieży, które funkcjonują w systemie opieki zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Są to ośrodki powstałe w 2020 i 2021 roku w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Zdrowia nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Do ośrodków mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi oraz młodzież, w sytuacji występowania u dzieci niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. Osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń. Udzielana pomoc psychologa lub psychoterapeuty jest bezpłatna, odbywa się w ramach świadczeń NFZ. W założeniach systemu kontakt ze specjalistą powinien nastąpić w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

Wesołe kodowanie w świetlicy :)

Nasi uczniowie nieraz udowodnili swoją wszechstronną kreatywność i wyobraźnię. Tym razem w świetlicy wprowadziliśmy do zabawy również elementy kodowania. Ćwiczymy w ten sposób nie tylko koncentrację i uwagę, ale również dokładność i cierpliwość. Chłopcy z kl. IIa wykonują niesamowitą pracę, oto jej efekty:

Jesteśmy pod wrażeniem 🙂

„Czyściochowa Akademia” – co jest wrogiem naszych zębów?

W ramach programu „Czyściochowa Akademia”, przeprowadziliśmy w świetlicy kolejne doświadczenie. Tym razem chcieliśmy pokazać jak szkodliwe dla naszych zębów jest spożywanie m.in. słodkich produktów. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebowaliśmy: kawałek plasteliny, białą kredę, kwasek cytrynowy oraz 2 szklanki do połowy wypełnione ciepłą wodą. Po wrzuceniu modeli szczęki do kubeczków, okazało się, że roztwór kwasowy rozpuścił kredę. Eksperyment ten pokazał, że bakterie żywiąc się cukrem, wytwarzają w naszej jamie ustnej kwasy. Kwasy te z kolei uszkadzają nasze szkliwo, czyli twardą, błyszczącą powłokę ochronną zęba, przez co pojawia się próchnica i dziury w zębach. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o swoje zęby, gdyż zdrowe i czyste zęby są odporne na rozmnażanie bakterii i powstawanie próchnicy.

Dzień Kota

Dnia 17 lutego 2021 r. w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień KotaZ tej okazji, uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne, nie zabrakło także ciekawostek, quizów i kocich przysłów. Wspólnie spędziliśmy czas na rozmowach o swoich czworonogach i kocich zwyczajach. Na koniec zaprezentowano  popularne książki i filmy, w których to kot odgrywa główną rolę. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k5-699x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k6-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie k7-1024x768.jpg

Konkurs plastyczny „FINAŁOWE SERDUSZKO WOŚP”

Gratulacje dla naszej uczennicy Agnieszki Warczok, która zdobyła II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym „FINAŁOWE SERDUSZKO WOŚP”, w kategorii klas 1-4! Organizatorem konkursu był  sztab 5999 WoŚP, Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach oraz Szkolne Koło Wolontariatu przy ZSTiU.

Gratulujemy Agnieszce oraz wychowawcy – Pani Ani Kowolik, za pomoc w rozwijaniu talentu uczniów.

Świetlicowa poczta walentynkowa

Dzień 14 lutego znany na całym świecie jako Walentynki, w naszej świetlicy obchodziliśmy jako Dzień Przyjaźni i Sympatii. Przez kilka dni uczniowie przygotowywali kartki, życzenia i wyjątkowe dedykacje dla swoich kolegów i koleżanek. 15 lutego nasza świetlicowa poczta walentynkowa rozdała laurki. Był  to  bardzo miły  i  wyjątkowy  czas,  warto podkreślać, także na co dzień, jak ważna w życiu każdego człowieka jest przyjaźń i wzajemne okazywanie sobie szacunku i sympatii. Jest to również okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak miło i wesoło uczniowie mogą ze sobą spędzać czas.

„Czyściochowa Akademia” w świetlicy :)

Nasza świetlica szkolna dołączyła w tym roku do programu edukacyjnego „Czyściochowa Akademia”, organizowanego przez firmę Rossmann.

Celem programu jest kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych oraz edukacja na temat budowania odporności organizmu. Przygotowane zajęcia nie tylko pobudzają wyobraźnię, lecz zachęcają także do aktywnego udziału w nich.
Pierwszy, przeprowadzony przez wychowawców świetlicy eksperyment, pozwolił lepiej zrozumieć dzieciom jak powstaje śluz w nosie, który pełni rolę filtra przed zanieczyszczeniami.

W kolejnych etapach programu, odkryjemy dlaczego warto dbać o higienę. Dowiemy się, jak nos radzi sobie z zarazkami? Czy do mycia wystarczy woda i skąd się biorą dziury w zębach?

Tłusty czwartek w świetlicy

„W Tłusty Czwartek przez dzień cały
słodkim królem – pączek mały!
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami”

W czwartek 11 lutego obchodziliśmy w świetlicy „Tłusty czwartek”, żegnając tym samym kończący się karnawał. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne – papierowe pączki z kolorową posypką… Wyglądały bardzo kolorowo i apetycznie !