O wielkiej roli naszych kochanych zwierzaków nie trzeba nikomu mówić. Co prawda wielu z nas ma różne zwierzątka, ale najbardziej popularne to pieski i kotki 🙂
Oto trochę informacji o nich:
pies domowy – należy do dużej rodziny psowatych. Przodkiem psa domowego był wilk. Istnieje aż 400 ras psów: jamnik, chart, owczarek podhalański, owczarek alzacki, ogar, pudel, szpic, bokser, spaniel, pekińczyk. Oprócz tych arystokratów są jeszcze najróżniejsze mieszańce – kundle. Pies domowy dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu oraz słuchu (słyszy z 4-krotnie większej odległości niż człowiek), inteligencji a także innym cechom jest wielostronnie pożytecznym towarzyszem ludzi, daje się łatwo tresować, przez co wykształca pożądane formy zachowania i posłuszeństwa wobec człowieka. Pies nie może żyć bez człowieka. Musi mieć dom. Wyrzucony na ulicę, umiera z głodu i tęsknoty. Pies w schronisku jest smutny, bo wciąż czeka na swojego pana. Zanim weźmiesz go do domu, najpierw poznaj potrzeby i charakter psa. Wielkie psy, które muszą biegać, źle się czują w małym mieszkaniu. Psa trzeba wyprowadzać na spacer, kąpać i umiejętnie karmić, oraz głaskać. Jeśli masz psa, wychowaj go. Pamiętaj: nie ma złych psów, są źli ludzie. Pies ma w swej psiej naturze wielkie przywiązanie do człowieka. Przy dobrym i łagodnym człowieku pies tez jest dobry i łagodny. Złe psy – to takie, które były źle traktowane przez ludzi.
kot domowy – koty są ssakami zasiedlającymi niemal cały świat. Mają doskonale rozwinięty zmysł węchu i, co charakterystyczne, są dalekowidzami, ale rozpoznają tylko kolor niebieski i zielony. Kot ma doskonale rozwinięty zmysł węchu. Koty mruczą – wydają ten szczególny dźwięk dzięki skoordynowanym ruchom krtani i głośni. To mruczenie wyraża na ogół zadowolenie i przyjemność. Jednak czasem może być sygnałem stresu i strachu. Trzeba dbać o swego przyjaciela. Kot jest drapieżnikiem, ale nie należy się go bać. On drapie, kiedy się broni albo jak mu ktoś dokucza. Zanim weźmiesz kota do domu, poznaj koci charakter i upodobania.
A oto prace uczniów klasy 2a i 3a, które w poniższy sposób wyraziły miłość do swoich czworonogów:)
W roku 1978 w Paryżu uchwalono przez UNESCO Światową Deklarację Praw Zwierząt.