TRENING UMIEJĘTNOŚCI DLA DZIECI Z ZACHOWANIAMI PROBLEMOWYMI

Zachęcamy Państwo do wysłuchania audycji, przygotowanych przez Panią Hannę Wosz- Tatara, nauczycielkę naszej szkoły.

Odcinek 1: CHARAKTERYSTYKA PROBLEMOWYCH ZACHOWAŃ I TRUDNOŚCI PRZYSTOSOWAWCZYCH U DZIECI

Odcinek 2: NABYWANIE KOMPETENCJI

Odcinek 3: ŚWIAT ZAMKNIĘTY W EKRANIE

Zachęcamy do lektury:

Zapraszamy 🙂

Z naturą na „TY” :)

Święto Drzewa

Dzień drzewa to co roku okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, a także dodatkowej aktywności plastycznej. Tym razem temat rozszerzyliśmy o pozytywny wpływ natury na zdrowie psychiczne, ponieważ data 10 października połączyła te dwa ważne tematy. Podjęte działania służyły integracji zespołów klasowych i zaangażowaniu całej szkolnej społeczności. Oprócz wynikającej z realizacji wspólnych zadań przyjemności, możliwe było przekazanie uczniom wiedzy, że drzewa są płucami Ziemi, a kontakt z nimi może być najprostszym lekarstwem wspierającym zdrowie psychiczne, dostępnym dla wszystkich w nierównym świecie. Efekty działań dzieci jak zawsze nas zachwyciły.

Światowa Organizacja Zdrowia określa zdrowie psychiczne jako stan dobrego samopoczucia, dlatego w celu zadbania o samych siebie oraz osoby nas otaczające, należy pamiętać  o właściwych sposobach  pielęgnowania zdrowia psychicznego. Obserwacja własnych emocji, akceptacja samego siebie, odpowiednia jakość snu, dbanie o własne ciało, kontakty społeczne – to tylko część sposobów, jakie należy stosować. Bez wątpienia pozytywny wpływ na nasze samopoczucie ma też kontakt z naturą, do tego zachęcamy. Kiedy potrzebna jest dodatkowa  pomoc, warto pamiętać o następujących  możliwościach:

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Całodobowa i bezpłatna linia, pod którą dyżurują psycholodzy, psychiatrzy, prawnicy i pracownicy socjalni udzielający porad, ale również przekazujący kontakt do właściwej placówki pomocowej w odpowiednim regionie.

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Bezpłatny kontakt służy pomocy dzieciom i młodzieży, którą od 2008 roku oferuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

Bezpłatny kontakt powstał z uwagi na osoby, które z wielu powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Osoby dorosłe w kryzysie emocjonalnym, potrzebujące wsparcia i porady psychologicznej, rodzice potrzebujący wsparcia w procesie wychowawczym oraz osoby z niepełnosprawnościami – to ludzie, których nie można zostawić w potrzebie, dlatego mogą korzystać z tego kontaktu.

22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych

Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę – to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Kontakt jest skierowany do osób starszych, samotnych, potrzebujących wsparcia psychologicznego, który ma funkcjonować jako zapobieganie izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i profilaktyczną.

800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

Telefon dla dzieci i nastolatków, które odczuwają problemy w szkole lub domu, potrzebujących z kimś porozmawiać, odczuwających przygnębienie lub które stały się ofiarami przemocy.

800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

Bezpłatny, czynny całą dobę (24h) kontakt dla osób, które wymagają konsultacji w sprawie przemocy.

801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania

Kontakt został uruchomiony w listopadzie 2000 roku funkcjonuje na zasadzie bezpłatnej infolinii. Oferta telefonu skierowana jest do osób z problemem narkomanii: osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich.

Uważność, Mózg, Serce, Umysł, Ciało, Połączenie, Zen

Jesień w … świetlicy :)

Za oknem jesień deszczowa i ponura, a w naszej świetlicy:
dynia śmieje się pomarańczem,
orzechy i kasztany wesoło się turlają,
a wrzosy kolorem się mienią.

Dziękujemy rodzicom i dzieciom za przekazanie różnorodnych darów jesieni i współtworzenie naszego jesiennego kącika.